Sıkça Sorulan Sorular

Fotoğrafçı arayışına başladığınız zaman, bir çok soru aklınıza gelmesi normal. Düğün ve Doğum fotoğraf süreçlerinde aklıma gelen bazı soruları burada yanıtlamaya çalıştım. Daha fazlası için lütfen iletişime geçin

Düğün Fotoğrafçısını seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Öncelikle olabildiğince çok düğün fotoğrafı ve düğün fotoğrafçısını incelemenizi öneririm. İnsan gözü hemen aradaki farkı ayırt edebiliyor. Ne kadar çok fotoğrafçının portföyünü incelerseniz, o kadar iyi.

İkincisi, düğün fotoğrafçılarının portföyünün genişliği önemli. Sadece çok fotoğraf paylaşmak yetmez, ek olarak, diğer fotoğrafçılardan farklı çekimleri var mı diye bakmak lazım.

Son ve en önemlisi de iletişim. Hayatınızın en önemli günlerinden bir tanesini yaşarken, sizi ve eşinizi strese sokacak ve varlığından rahatsız olacağınız bir düğün fotoğrafçısı hiç hoş olmaz. Bunu anlamanın da en iyi yolu fotoğraflardaki yüz ifadelerine bakmaktan geçer. Eğer Gelin Damatların, Nedime ve Sağdıçların yüz ifadeleri doğal ise, gülümsemeleri içten ve sıcak ise, düğün fotoğrafçısı ile güzel bir iletişimleri var demektir.

Kaç gün önce rezervasyon yaptırmalıyım?

Türkiye’de her sene binlerce çift evleniyor ve bunların %90’ı yaz aylarını tercih ediyor. Düğünlerin çoğunluğu da cuma – cumartesi ve pazar günleri. Hal böyle olunca, gözde düğün mekanları, güzel müzik grupları ve tanınmış fotoğrafçıların haftasonları çok rağbet görüp, aylar öncesinden kapatılıyor.

1 sene öncesinden gün rezerve eden, düğün mekanından önce düğün fotoğrafçısını ayarlayan bir çok çiftim oldu. Size tavsiyem düğün gününüz kesinleştiği zaman düğün fotoğrafçınızı da kesinleştirmeniz.

Süreç nasıl işliyor?

Önce düğün fotoğraf paketlerinin olduğu bir formu size gönderiyorum. Paketler ve hizmetler hakkında bilgi sahibi olduktan sonra, eğer düğün günü de müsait ise yüz yüze bir görüşme yapıyoruz ve size hem çekimleri anlatıyorum, hem de sorularınızı yanıtlıyorum.

Birlikte çalışmak isteyen çiftlerimden, günü rezerve etmek için bir kapora rica ediyorum ve düğünden önceki hafta günün programını yapmak için telefonlaşıyoruz.

Düğün öncesinde fotoğraf – video çektirmelimiyiz?

Farklı isimler altında, düğün öncesi fotoğraf ve video çekimleri çok yaygınlaştı. Hem düğünden önce göstermek için, hem de geleceğe anı kalması için çok güzel bir fırsat olduğunu düşündüğüm bu çekimleri şiddetle tavsiye ederim.

Düğün günü kaç fotoğraf çekiyorsunuz?

Düğün fotoğrafı denince, önemli olan nicelik değil niteliktir. Fotoğraf sayısı ne kadar çok olursa, o kadar güzel düğün fotoğraflarınız olmaz. Aksine ters bir orantı vardır bile diyebilirim.

Kesin bir sayı vermeyi sevmiyorum ama minimum 900-1000 adet fotoğrafı düğün gününüzde çekeceğimizi söyleyebilirim.

Hangi kamerayı kullanıyorsunuz?

“En iyi daktilo en güzel romanı yazsaydı, en iyi fotoğraf makinesi de en güzel fotoğrafı çekerdi” (Ara Güler)

ama gene de cevap vereyim, Canon Full Frame body’ler ve en üst seviye L serisi lensler kullanıyorum. (Canon 85 mm 1.2, 50 mm 1.2, vs)

Düğün’den sonra ne veriyorsunuz?

tüm fotoğrafların olduğu bir özel tasarım kapaklı DVD, 1 büyük panoromik albüm ve 2 adet küçük aile albümü, 1 cep albümü, 1 50 cm x 70 cm poster, 1 adet web-albüm

DVD ve Albümler ne zaman elimize geçer?

Düğünden 1 ay kadar sonra DVD hazır oluyor, siz albümde basılmasını istediğiniz fotoğraflara karar verdikten sonra da albümün çıkması 1, 1.5 ay kadar sürüyor.