Doğum Fotoğrafçısı Fiyatları

Doğum Fotoğrafçısı mesleği uzun zamandır var olsa da, bu kadar popüler olması son yıllara denk gelir. Doğum Fotoğraflarını çektirmek için araştırmalara başlayan çiftler, Doğum Fotoğrafçıları arasındaki fiyat farklarını gördükleri zaman şaşırabiliyor. Bu kadar farklı fiyatların ve paketlerin olmasının en büyük sebebi Fotoğrafçıların beklentileri. Hiç bir tecrübesi olmayan, bu sektörde isim yapmak için Doğum Fotoğrafları çekmek isteyen istekli ama tecrübesiz bir girişimci ile, yıllarını bu işe vermiş, en iyi makine ve lensler ile her çekimde güzel anları kusursuz yakalayan bir profesyonel Doğum Fotoğrafçısının talep ettiği rakamlar tabi ki farklı oluyor.

Kendi adıma konuşursam, Doğum Fotoğraf çekimleri için paket fiyatlarımı belirlerken, aşağıdaki konuları dikkate alıyorum,

Zaman

En önemli kriter zaman, Bir sene içinde çekmeyi planladığım Doğum ve Düğün sayısını belirledikten sonra, o sayıya göre bir hesap yapıp, aldıkları zamanlara göre paketlerimin fiyatlarını değerlendiriyorum. Fotoğrafları işlemeden olduğu gibi verip, albümlerimi teslim etmekten kaçınsaydım, doğumlarda geçirdiğim zamanları kısıtlama veya asistanımı yerime çekime gönderme yolunu seçseydim, çok daha fazla sayıda Doğum çekebilirdim. Fakat önceliğim kendi doğumumda nasıl bir fotoğraf çekimi istiyorsam, çiftlerime de öyle bir hizmet vermek oldu.

Ekipman

En iyi ekipman, en iyi fotoğraf demek olmasa da, bilen ellerde günümüz profesyonel kamera ve lensleri ile harikalar yaratabilirsiniz. Çok düşük veya değişken ışık ortamlarında, kaliteden ödün vermeden çekim yapmak için en iyi ekipman ile çalışıyorum. Her sene düzenli bakımları, yenilenmeleri işini seven ve saygı duyan her profesyonel Doğum Fotoğrafçısı gibi benim içinde ciddi bir maliyet.

Albüm

Her ne kadar albümsüz paketlerimde mevcut olsa da, genelde çiftler bu özel günü albüm ile görmek istiyorlar. Ekipmanlar gibi, Albümlerde USD cinsinden fiyatlanıyor ve ne yazık ki yabancı para birimlerinin TL karşısında değer kazanması ile beraber maliyetleri çok artıyor.

Diğer masraflar

Vergi, Ulaşım, ve daha sayılmayacak kadar çok masraf ile birleşince, Doğum Fotoğrafçılarının hesapları da zorlaşıyor. En önemlisi çekimlerin dönemsel olarak artmasından ötürü, 12 aylık bir maliyet planlaması yapılması şart.

Doğum Fotoğraf Çekimi ne kadar?

Doğum, Hamile, Yeni Doğan ve Aile çekimleri başta olmak üzere, çok farklı çekim paketleri mevcut. Sadece Doğum fotoğraf çekimi (öncesi, Doğum anı ve ilk emzirmeye kadar) için ücret 500 TL’den başlıyor. Buna çekilen tüm fotoğrafların renkli ve siyah-beyaz halleri ile 30-35 civarında fotoğrafın Photoshop programında retouch uygulanmış halleri dahil. Doğum öncesi hamile çekimi, Doğum sonrası Yeni Doğan çekimi ve Albüm seçenekleri eklendiğinde fiyatlar değişmekte.

Aynı tarihe çakışan Doğum çekimleri için, önceliği erken rezervasyon yaptıran çiftlerime vermek durumunda kalıyorum. Doğum Fotoğrafı çektirmeyi planlıyorsanız eğer teklif ve bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Sevgiler,